Pratik Yemek Tarifi | Damak Zevkine Uygun Yemek Tarifi Sitesi

Televizyonun Çocugun Konuşmasındaki Müthiş Etkisi

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Televizyonun Çocugun Konuşmasındaki Müthiş Etkisi
Televizyonun Çocugun Konuşmasındaki Müthiş Etkisi

0 Kişinin Defterine Ekli

1361 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Çocukların merakla beklenen süreçlerinden biridir konuşması. Onların konuşmaya başlama dönemi ve konuşma şekli ise evde anne ve baba ile şekilleniyor. Adem Güneş çocukların ekran karşısından uzak tutulmasını bu konu için önemli olarak hatırlatıyor. Çocukların dil gelişimi adına yapılan en yaygın yanlışlardan birisi de çocukları konuşmalarının gelişmesi adına televizyon karşısına bırakmak. Sürekli televizyon izleyen çocuğun daha çabuk ya da daha çok konuşacağını zanneden anne babalar ise yanılıyor.

 

Televizyon izleyen çocukların konuşmalarının akranlarında göre geciktiğini söyleyen Güneş, bu davranışı kesinlikle önermiyor. Televizyondan gelen sesleri duyan çocuğun kendi ile iletişeme geçmeden bir sese maruz kalması da onun gelişimi açısından olumlu olarak yansımıyor. Karşılıklı iletişim olmayan ortamda çocuk bir kazanım elde edemiyor.

 

 

10868285_534503106652869_1168668033519141926_n

 

Telelevizyon izlemek çocuğun dil gelişimine katkıda bulunur mu sorusunu net bir şekilde “hayır “diye cevaplayan Adem Güneş, ‘aksine çocuğun konuşmasını gerileten bir durumdur’ diye uyarıda bulunuyor Duymanının pasif hafızayı geliştirdiğini ifade eden Güneş, konuşacak bir kişinin olması aktif hafıza açısından büyük önem taşıyor diyerek önemli uyarılarda bulunuyor.

 

Dil öğrenmenin en yoğun olduğu dönemi 0-2 yaş olarak işaret eden Güneş, çocuk bu dönemde sezgi gücünü kullanarak tıpkı emici sünger gibi etrafındaki olayları, insanları, sesleri emer’diyor. Çocuğun yaşadığı ortamda yüksek sesle konuşanlar, hızlı konuşanlar ve bağırtı varsa böyle durumlarda çocuğun konuşması da gerileyebilir gecikebilir şeklinde ikaz da bulunuyor.

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

02Süt Dilimi

Süt DilimiŞermin

03Anne Köftesi

Anne KöftesiŞermin

...

Tüm Hakları Saklıdır - 2023