Pratik Yemek Tarifi | Damak Zevkine Uygun Yemek Tarifi Sitesi

Muzun Bilinmeyen 8 Faydası

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Muzun Bilinmeyen 8 Faydası
Muzun Bilinmeyen 8 Faydası

0 Kişinin Defterine Ekli

3143 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Muzun pek çok hastalığa iyi gelen bir meyve olduğunu biliyor muydunuz? Depresyondan mide ekşimesine, kansızlıktan strese kadar pek çok şeye iyi gelen bu mucize meyvenin bilinmeyen faydalarını yazdık.

İşte muzun bilinmeyen 8 faydası…

Depresyonu önler

Muz, bir çeşit protein olan triptofan içerir ve vücutta serotonin (mutluluk) hormonunun salgılanmasına destek olur. Serotonin hormonu, rahatlamınızı sağlar ve modunuzu yükseltir. Ayrıca yüklü miktarda B6 vitamini içeren muz; kan şekerinizi yükseltir ve enerji vererek modunuzda olumlu değişikliklere neden olur.

Kansızlık sorununu çözer

Yüksek miktarda demir içeren muz, kandaki hemoglobin oranını artırır ve kansızlığı önler. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi, postasyum zengini olan bu tropikal meyvenin kan basıncını düşürdüğünü ve felç riskini önlediğini de yaptığı araştırmalarla destekledi.

Beyni güçlendirir

İngiltere’deki bir okulda 200 öğrenci üzerinde yapılan araştırmada, kahvaltıda, ara öğünlerde ve öğle yemeğinde muz yiyen çocukların sınavlarda daha başarılı olduğu ortaya koyuldu. Araştırmada postasyum deposu olan muzun çocukların öğrenme yeteneklerini de geliştirdiği kanıtlandı.

Mide ekşimesine iyi gelir

Muz, doğal bir asit gidericidir ve midede oluşan yanma ve ekşime problemlerini önler. Bu gibi durumlarda midenizi rahatlatmak için muz tüketebilirsiniz.

Hamilelikte mide bulantısını önler

Ara öğünlerde tüketilen muz, kan şekeri seviyesini yükseltir ve özellikle sabahları hamilelerde oluşan mide bulantısını önler.

Sinek ısırığı olan bölgeyi iyileştirir

Sinek ısırığı olan bölgeye krem ya da herhangi bir losyon sürmeden önce bir parça muz sürmeyi deneyin. Muz, sinek ısırığı olan bölgedeki şişliği ve tahrişi önler.

Gerginliği önler

Muz, B vitamini zengini bir meyvedir ve sinir sistemini yatıştırmaya yardımcı olur. Yoğun stres altında çalışıyorsanız sakinleşmek için ara öğünlerinizde muz yiyebilirsiniz.

Ülsere iyi gelir

Muz, yumuşak ve pürüzsüz yapısı nedeniyle bağırsak hastalığı olan hastaların diyet listelerinde yer alan bir mevyedir. Doğal bir asit önleyici olduğu için, ülser gibi mide hastalıklarına iyi gelir.

Kaynak: mynet.com

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

02Süt Dilimi

Süt DilimiŞermin

03Anne Köftesi

Anne KöftesiŞermin

...

Tüm Hakları Saklıdır - 2023