Pratik Yemek Tarifi | Damak Zevkine Uygun Yemek Tarifi Sitesi

Ödeme Sebep Olan Besinler

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Ödeme Sebep Olan Besinler
Ödeme Sebep Olan Besinler

0 Kişinin Defterine Ekli

3355 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Kimi zaman sabahları uyandığınızda kendinizi oldukça şiş hissettiğiniz zamanlar mutlaka olmuştur. Böyle günlerde ayaklarınız şişer, parmaklarınız da yüzüklerinizi takamayacağınız kadar şişmiştir ve her zaman giydiğiniz kıyafetleriniz bile sizi sıkmaktadır. Hatta yediklerinize dikkat ediyor olsanız bile tartıya çıktığınız zaman kilo almış olduğunuzu fark edersiniz. Bu durum aslında kilo aldığınız için değil de, vücudunuz su topladığı için yani ödemden kaynaklanmaktadır.

Ödem oluştuğu zaman vücuttaki dokular arasında normalde olması gerekenden çok daha fazla su bulunmaktadır. Vücutta ödem oluşması birçok hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıktığı gibi kimi zamanda yanlış beslenmeden kaynaklı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle eğer sık sık ödem sıkıntısı yaşıyorsanız, beslenme alışkanlıklarınızdan ödeme sebep olan besinler tespit edilmeli ve bu besinleri  tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Vücutta ödem oluşmasına sebep olan en önemli sebep aşırı tuz tüketimidir. Tuz, vücutta su tutulmasını artırmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar yediklerinize tuz koymamaya çalışmalısınız. Eğer tuzsuz yemek yemek konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, tuz tüketiminizi mümkün olduğu kadar sınırlamalısınız. Tuz tüketiminizi kesmek istemiyorsanız, marketlerde kolayca bulabileceğiniz sodyumu azaltılmış olan tuzları tercih edebilirsiniz ve yemek masanızda tuz bulundurmamalısınız.

Ödeme sebep olan besinler arasında yer alan en çok dikkat çeken besinler ise fast food adı verilen besinlerdir. İçeriğinde oldukça yüksek miktarda tuz bulunduran pizza, hamburger gibi besinler idemi arttırmaktadır. Bu nedenle sağlığınız için ve ödem şikayetinizi azaltmak için fast food tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Tıpkı fast food gibi hazır ambalajlar içerisinde satılan kraker ve bisküvilerde de tuz oranı oldukça fazladır Eğer bu tarz gıdaları tüketmekten vazgeçemiyorsanız yerine tuzsuz badem, fındık, fıstık gibi kuruyemişleri tercih edebilir ya da sodyumu azaltılmış krakerleri tercih edebilirsiniz.

Kahvaltılarda tüketilen mısır gevrekleride ödeme sebep olan besinler arasında yer almaktadır. Hızlı ve sağlıklı bir kahvaltı için yulaf ezmesini tercih edebilirsiniz. Böylece daha az tuz tüketerek, vücutta ödem oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Market raflarında hazır bir şekilde bulabileceğiniz meyve suları, hazır turşularda tuz açısından zengin oldukları için ödeme sebep olmaktadırlar.

Aynı şekilde hazır yemek sosları, çorbalar da vücudumuzun gereğinden fazla su tutmasına neden olacaktır. Özellikle çalışan ve yemek hazırlamak konusunda pratik çözümlere yönelen kişilerin sıklıkla tükettiği dondurulmuş ürünler de ne yazık ki ödeme sebep olan besinler arasında yer alıyor.

Nugget, dondurulmuş pizza tarzındaki ürünler her ne kadar son derece lezzetli olsalar da, içeriğindeki yüksek miktarda tuz bulunuyor. Bu sosları domates ve diğer sebzeleri kullanarak evinizde kolayca kendiniz hazırlayabilir ve lezzetlendirmek için tuz yerine diğer baharatları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz sosları fazla fazla hazırlayarak buz kalıplarında dondurabilir ve daha sonra kullanmak üzere buzlukta da saklayabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte peynirlerde de saklama amacıyla tuz sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle mutlaka peynir alışverişinizde de tuzsuz peynirleri tercih etmeye özen gösterebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

02Süt Dilimi

Süt DilimiŞermin

03Anne Köftesi

Anne KöftesiŞermin

...

Tüm Hakları Saklıdır - 2023