Pratik Yemek Tarifi | Damak Zevkine Uygun Yemek Tarifi Sitesi

Göbek eritememenin Nedeni

Ana Sayfa » Kadınca » Göbek eritememenin Nedeni
Göbek eritememenin Nedeni

0 Kişinin Defterine Ekli

3988 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Yaptığınız diyetler ve uyguladığınız egzersiz programlarına rağmen göbeğinizi bir türlü eritemiyor musunuz? Sürekli aynı egzersizi uygulamak, stres ve düzensiz uyku gibi nedenler göbek eritirken yaptığınız hatalardan birkaçı olabilir. Siz de göbek yağlarınızdan kurtulmakta zorluk çekiyorsanız, bu haberimize mutlaka göz atın! İşte göbeğinizi eritememenizin nedeni

 

İlerleyen Yaşınız: Yaşınız ilerledikçe vücudunuzun yağ yakım hızının azaldığını biliyor muydunuz? Kadınlar, menopoz dönemiyle mücadele ettikten sonra kilo almaya başlar. Menopoz sonrası alınan kiloların çoğu da göbek bölgesinde birikir. Menopoz döneminde vücuttaki östrojen ve projesteron (yumurtalıkta bulunan ve gebeliğe tesiri olan bir hormon) hormonları azalmaya başlar ve kadınların özellikle göbek bölgesinde yağ birikimine neden olur.

 

Yaşınız ilerledikçe vücudunuzun yağ yakım hızının azaldığını biliyor muydunuz? Kadınlar, menopoz dönemiyle mücadele ettikten sonra kilo almaya başlar. Menopoz sonrası alınan kiloların çoğu da göbek bölgesinde birikir. Menopoz döneminde vücuttaki östrojen ve projesteron (yumurtalıkta bulunan ve gebeliğe tesiri olan bir hormon) hormonları azalmaya başlar ve kadınların özellikle göbek bölgesinde yağ birikimine neden olur.

mekik gobekyagi

Çok fazla işlenmiş gıda tüketmeniz

Beyaz ekmek, krakerler ve cipsler gibi rafine edilmiş tahıllı yiyecekler ile rafine şeker içeren içecekler, vücutta inflamasyona (iltihaplanma) neden olur. Göbek yağı, inflamasyonla yakından ilgilidir ve çok fazla işlenmiş gıda tüketildiğinde göbek bölgesinde yağ birikir.

İşlenmiş gıdalar tüketmek yerine beslenme listenize daha çok sebze-meyve ekleyin. Doğal sebze-meyveler ve tam tahıllı gıdalar antioksidan içerirler ve vücutta inflamasyona neden olmazlar.

 

Göbek yağlarınız, yaptığınız egzersize rağmen bir türlü erimiyorsa, programınızın zorluk derecesini artırmalısınız. Yapılan bir araştırmada, yüksek yoğunluktaki egzersiz programlarının düşük ve orta derecede olanlara göre göbek yağını eritmekte daha etkin rol oynadığını ortaya koydu. Egzersiz programlarınızı yüksek yoğunlukta seçerseniz, daha fazla kalori yakmış olursunuz. Yüksek yoğunluktaki egzersiz programları, gücünüzü sonuna kadar kullanmanıza, daha çok kalori yakarak göbek yağlarınızdan kurtulmanıza neden olur

 

Sizi strese sokan pek çok şey, vücudunuza istenmeyen kilo olarak geri döner. Stres hormonu olarak bilinen kortizol, yağ hücrelerinin artmasına ve göbek bölgesinde birikmesine neden olur. Kortizol aynı zamanda vücutta fazla salgılandığında iç organlarda da yağlanmaya sebep olur.

 

Düzensiz ve yetersiz uyku kilo almaya neden oluyor. Amerika’da 70 bin kadın üzerinde yapılan araştırmada günde yalnızca 5 saat uyuyan kadınların, 7 saat uyuyanlara göre 15 kilo daha fazla aldığı gözlemlendi. Uzmanlar, geceleri 7 ile 8 saat arasında uyumayı öneriyo

 

Göbek yağlarınızı eritmek için gece gündüz mekik çekme hareketi yapıyorsanız, bundan hemen vazgeçin. Yalnızca mekik çekmek yerine tüm vücudunuzu ve karın kaslarınızı daha iyi çalıştıracak egzersiz programları uygulamalısınız. Tüm vucudunuzu çalıştıran egzersizler, kaslarınızın daha çok çalışmasına ve yüksek miktarda kalori yakmanıza yardımcı olur. Bacak kaslarını, kolları, göbek bölgesini ve kalçaları aynı anda çalıştıran Plank hareketi, göbek yağlarını eritmek için uygulanabilecek en etkili egzersizlerden biridir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

02Süt Dilimi

Süt DilimiŞermin

03Anne Köftesi

Anne KöftesiŞermin

...

Tüm Hakları Saklıdır - 2023