Pratik Yemek Tarifi | Damak Zevkine Uygun Yemek Tarifi Sitesi

İşte Mucize Bitki

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » İşte Mucize Bitki
İşte Mucize Bitki

0 Kişinin Defterine Ekli

1576 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Dünyada her yıl 12 milyon kişinin kansere yakalandığına dikkat çeken bilim adamları, brokolinin hastalıkla mücadelede ilaçlar kadar etkili olduğunu belirtiyor. SEBZELERİN STARI Brokoli, çok güçlü antikanserojen bileşenleriyle sebzelerin starı haline geldi. Medical Park Fatih Hastanesi’nden Prof. Dr. Ziya Mocan, brokolinin kanser başta olmak özere kalpdamar hastalıklarını ve tansiyonu önlemede önemli rol aldığını açıkladı. Prof. Dr. Mocan, brokolinin yararlarını sıraladı: TÜMÖRÜ ENGELLER Brokolide bulunan “indol” adlı bileşikler, kanserin silahıdır.

İndoller, hassas hücrelerde tümör oluşumunu tetikleyen östrojenleri etkisiz hale getirir. İçeriğindeki “betakaroten” ise vücuttan zararlı maddelerin atılımını hızlandırır. Günlük bir dal brokoli, beta-karoten ihtiyacının yarısını, günlük C vitamini ihtiyacının ise iki katını karşılar. Hücre zarını hasarlara karşı koruyan güçlü bir antioksidan olan betakaroten, yemek borusu, mide ve bağırsak kanseri riskini azaltır.

ENFEKSİYONU KOVAR C vitamini ile brokoli, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar. Yani özellikle bu mevsimde brokoli pek çok gribal enfeksiyonların engellenmesinde etkili olur. Mucize sebze, kan basıncını normalleştirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Demir eksikliğini giderir. Çiğ ya da pişirilerek tüketilebilen brokolinin, “vitamini suya geçtiğinden” haşlama suyunun da değerlendirilmesi önemlidir.

ETİN YANINDA TÜKETİN Brokoli, et yemeklerinin yanında mutlaka tüketilmeli. Çünkü bu sebze, etin kansere neden olabilecek zararını yok eder. Brokoli haşlarken biraz limon sıkarsanız kokusunu alır ve faydaları daha da artar. ANTİOKSİDAN KAYNAĞI Serbest radikaller, vücudumuz için en tehlikeli toksinlerdir. Kansere, damarsal yapı bozukluklarına, yaşlanmaya neden olurlar. Zararlı moleküllerle savaşıp, onları yok eden, zararsız hale getirilmesini ve vücuttan atılmasını sağlayan kimyasal maddelere “antioksidan” denir. Brokoli ise serbest radikallerle savaşır ve doğal antioksidan görevi üstlenir.

Kaynak: sabah.com.tr

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

02Süt Dilimi

Süt DilimiŞermin

03Anne Köftesi

Anne KöftesiŞermin

...

Tüm Hakları Saklıdır - 2023