Pratik Yemek Tarifi | Damak Zevkine Uygun Yemek Tarifi Sitesi

Balın Bilinmeyen 5 Faydası

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Balın Bilinmeyen 5 Faydası
Balın Bilinmeyen 5 Faydası

0 Kişinin Defterine Ekli

1609 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Antik çağlardan bu yana cilt sağlığı ve güzelliği için tüketilen bal, aslında pek çok farklı alanda kullanılabiliyor. Antioksidan deposu olan ve aynı zamanda doğal bir antibiyotik görevi üstlenen balın bilinmeyen faydalarını sizin için araştırdık. Daha çok bal tüketmek için artık 5 farklı sebep daha var!

İşte balın daha önce duymadığınız faydaları…

Cilt sağlığını korur

Bal, antibakteriyel özelliğe sahip mucize bir besindir. Cilt için doğal bir temizleyici olarak kullanılabilen bal, akne gibi cilt sorunlarının önüne geçer. Cildinizin parlak ve kusursuz görünmesini istiyorsanız, doğal bal tüketebilir ve güzellik maskelerinize ekleyebilirsiniz.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bal, bir çeşit antioksidan olan polifenoller içerir ve hücreleri serbest radikallerin zararına karşı korur. Doğal bir antioksidan kaynağı olan bal, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı adeta bir kalkan görevi görerek vücudu korur.

 

Cilt yanıklarını ve kesiklerini tedavi eder

Bal, antik çağlardan beri cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmış olsa da, günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda antibiyotik özelliklere sahip olduğu da gözlemlenmiş. Ciltteki yanıklar ve kesiklere iyi gelen bal, doğal bir antibiyotik olarak nitelendiriliyor.

 

Sindirimi kolaylaştırır

Hazımsızlık problemi ve reflü tedavisi için doğal bir reçete arıyorsanız, mutlaka bal tüketmelisiniz. 2006 yılında “BMC Yardımcı ve Alternatif Tıp” adlı kuruluş tarafından fareler üzerinde yapılan bir araştırmada balın içerisindeki doğal şekerin bağırsak mikroflorasını geliştirdiği gözlemlenmiş.

 

Enerjiyi yükseltir

Spor yaptığınız anlarda daha çok enerjiye ihtiyaç duyuyorsanız, bal tüketmeyi denemelisiniz. Yapılan pek çok araştırma sonucunda balın karbonhidrat yerine geçebileceği ortaya koyulmuş. Spor salonunda daha dayanıklı ve enerji dolu olmak istiyorsanız, beslenme listenize mutlaka doğal balı eklemelisiniz.

Kaynak: mynet.com

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

avatar
buketim
26 Ağustos 2014 - 07:54

bal bir mucize zaten

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

02Süt Dilimi

Süt DilimiŞermin

03Anne Köftesi

Anne KöftesiŞermin

...

Tüm Hakları Saklıdır - 2023