Pratik Yemek Tarifi | Damak Zevkine Uygun Yemek Tarifi Sitesi

Bu 6 Besin ile Bahara Dinç Girin

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Bu 6 Besin ile Bahara Dinç Girin
Bu 6 Besin ile Bahara Dinç Girin

0 Kişinin Defterine Ekli

1904 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

ÇİLEK
Çok kısa olsa da çilek mevsimi herkesin favorisidir. Yerel olarak yetişmiş lezzetli çilekler, C vitamini açısından çok zengindir. C vitamini hem antioksidan etkisine sahiptir, hem de bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Ayrıca çilekte folik asit bulunur. Folik asit; hamilelikte alındığında nöral tüp kusurlarını engeller ve kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu bir rol üstlenebilir.

950359_45472db5c0249209635a22160fce790e_640x640

ENGİNAR
Enginar, karaciğer için çok faydalıdır. Böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan enginar; böbrek kumlarını döker ve sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca kandaki şeker oranını ayarlayıp kolesterolü düşürür. Kalp-damar sağlığını korumakta da etkili olan enginar; bedeni ve zihinsel yorgunluğu giderir. Enginar; meme, rahim ağzı ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olur. Hücrelerin yıpranmasını engelleyen enginar, yaşlanmanın etkilerini azaltır. Her derde deva enginarın diğer faydaları ise şöyle: Romatizma şikayetlerini azaltır, ishali keser ve ter kokusunu giderir.

PANCAR
Pancar, hem kökü, hem de yaprakları yenilebildiği için iki kat işe yarar. Canlı bir rengi olan pancar kökü; antioksidanlar açısından çok zengindir ve karaciğer temizlenmesi için yardımcı olabilir. Pancar yaprakları ise A ve K vitamini açısından zengindir. A vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemlidir, K vitamini ise kanın pıhtılaşması için mecburidir ve kemik sağlığında önemli rol oynar. Pancar; fırında, salatanın üstünde veya suyu sıkılarak lezzetli bir şekilde tüketilebilir.

KUŞKONMAZ

Yerel olarak yetiştirilmiş yumuşak kuşkonmazın lezzet ve besleyicilik açısından rakibi yoktur. Kuşkonmaz; folik asit, A vitamini ve demir içerir. Kuşkonmaz; buharda pişirilebilir, sote yapılabilir veya fırınlanabilir.

ISPANAK

Ispanağı her mevsimde bulmak mümkün olsa da yerel bir çiftçiden alınmış veya tarladan toplanmış ıspanağın yeri başkadır. Ispanak; klorofil açısından zengindir ve iyi bir E vitamini kaynağıdır. E vitamini çoğu insanın beslenmesinde eksik kalan güçlü bir antioksidandır.

MANGO

Tropik bir meyve olan mango; mükemmel bir tatlıdır ve tatlıya en düşkün kişileri bile tatmin eder. C vitamini ve niyasin açısından çok zengindir. Niyasin; tüketilen yiyeceklerden enerji elde etmek için zorunlu olan bir B vitamindir ve kansere karşı koruyucu bir rol üstlenebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

02Süt Dilimi

Süt DilimiŞermin

03Anne Köftesi

Anne KöftesiŞermin

...

Tüm Hakları Saklıdır - 2023