Pratik Yemek Tarifi | Damak Zevkine Uygun Yemek Tarifi Sitesi

Ev Yapımı Pastırma

Ana Sayfa » Diğer Tarifler » Ev Yapımı Pastırma
Ev Yapımı Pastırma

0 Kişinin Defterine Ekli

2902 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Kaç Kişilik : 10

Ev Yapımı Pastırma Tarifi İçin Malzemeler
Öncelikle kasabımızdan etimizi alıyoruz .Tamamen yağsız istiyorsak bonfile biraz yağlı olsun istersek antrikot ... - Etin yüzeyinde bulunan sinirler keskin bir bıçakla tamamen temizlenir. -Bir kaç yerinden bıçak ile kesikler açılarak, İri salamuralık tuz ile etin her tarafı kaplanır. - Bir süzgecin üzerine alınarak 1-2 gün suyunu bırakması beklenir.Bu işlem sırasında et sabah akşam ters çevrilmelidir.
- Et artık su bırakmadığında ,eğik bir yüzeyde yaklaşık 10 kg.lık bir ağırlıkla baskıya alınır.Fazla suyunu bırakması sağlanır.Bu işlem sırasında da et sabah akşam ters çevrilir.Bu işlem de 1-2 gün sürmektedir. - Etimiz artık su bırakmıyorsa ,baskıdan alınarak su dolu bir kabın içinde 1-2 saat bekletilerek fazla tuzunu bırakması sağlanır. - Etimizi sudan aldıktan sonra üst kısmından geçireceğimiz bir ip ile direkt (Ve uzun süre) güneş ışığı almayan ,hava cereyanı olan bir yere asılarak kurumaya bırakılır.Bu süre hava durumuna bağlı olarak 10-15 gün sürmektedir. - Etimiz kuruduğunda (Dışı koyu kahverengimsi ve sert bir hal almaktadır). Sıra çemenini hazırlamaya gelmiştir. ÇEMEN YAPIMI : 1-2 kg.lık bir parça için 100.gr.Çemen unu 1 Baş Sarımsak 1 Y.k Kırmızı Biber 1 T.k Tuz 1-2 bardak su Çemenimizi hazırlarken öncelikle çemen unu ve K.Biberi karıştırıp yeteri kadar suda acılığını bırakması ve yumuşayıp şişmesi için 1-2 gün bekletilir .Yüzeyde kalan fazla suyu dökülür.Bu aşamada önemli olan,hazırladığımız çemenin sürülebilir,akışkan olmayan kıvamda olmasıdır.Eğer suyu fazla katıldıysa çemen unu ekleyerek kıvamını ayarlayabilirsiniz.Sarımsak ve tuz için de tarife değil damak tadınıza önem vermelisiniz. Hazırfladığımız bu karışımı,kurumuş olana etimizin üzerine 0.5 cm kalınlığında sürüp tekrar kuruması için uygun bir yere asıyoruz.2-3 gün sonra pastırmanız hazırdır.Kolay gelsin ...
Ev Yapımı Pastırma Nasıl Yapılır?

Öncelikle kasabımızdan etimizi alıyoruz .Tamamen yağsız istiyorsak bonfile biraz yağlı olsun istersek antrikot ...

- Etin yüzeyinde bulunan sinirler keskin bir bıçakla tamamen temizlenir.

-Bir kaç yerinden bıçak ile kesikler açılarak, İri salamuralık tuz ile etin her tarafı kaplanır.

- Bir süzgecin üzerine alınarak 1-2 gün suyunu bırakması beklenir.Bu işlem sırasında et sabah akşam ters çevrilmelidir.

- Et artık su bırakmadığında ,eğik bir yüzeyde yaklaşık 10 kg.lık bir ağırlıkla baskıya alınır.Fazla suyunu bırakması sağlanır.Bu işlem sırasında da et sabah akşam ters çevrilir.Bu işlem de 1-2 gün sürmektedir.

- Etimiz artık su bırakmıyorsa ,baskıdan alınarak su dolu bir kabın içinde 1-2 saat bekletilerek fazla tuzunu bırakması sağlanır.

- Etimizi sudan aldıktan sonra üst kısmından geçireceğimiz bir ip ile direkt (Ve uzun süre) güneş ışığı almayan ,hava cereyanı olan bir yere asılarak kurumaya bırakılır.Bu süre hava durumuna bağlı olarak 10-15 gün sürmektedir.

- Etimiz kuruduğunda (Dışı koyu kahverengimsi ve sert bir hal almaktadır). Sıra çemenini hazırlamaya gelmiştir.

ÇEMEN YAPIMI :

1-2 kg.lık bir parça için

100.gr.Çemen unu

1 Baş Sarımsak

1 Y.k Kırmızı Biber

1 T.k Tuz

1-2 bardak su

Çemenimizi hazırlarken öncelikle çemen unu ve K.Biberi karıştırıp yeteri kadar suda acılığını bırakması ve yumuşayıp şişmesi için 1-2 gün bekletilir .Yüzeyde kalan fazla suyu dökülür.Bu aşamada önemli olan,hazırladığımız çemenin sürülebilir,akışkan olmayan kıvamda olmasıdır.Eğer suyu fazla katıldıysa çemen unu ekleyerek kıvamını ayarlayabilirsiniz.Sarımsak ve tuz için de tarife değil damak tadınıza önem vermelisiniz.

Hazırfladığımız bu karışımı,kurumuş olana etimizin üzerine 0.5 cm kalınlığında sürüp tekrar kuruması için uygun bir yere asıyoruz.2-3 gün sonra pastırmanız hazırdır.Kolay gelsin ...

PÜF NOKTASI :

1-Çemenimizin renginin Kırmızımsı-kızılımsı olmasını istiyorsak,ESER miktarda gıda boyası katabiliriz

2-Özellikle antrikottan pastırma yapıyorsak etin tüm katlarının tuzlanmış olmasına dikkat ediyoruz.

3-EN ÖNEMLİSİ ,Kurutma işlemini balkonda yapacaksak Kargalara karşı önlemimizi almayı unutmayalım ...

IMAG2165IMAG2168IMAG3677IMAG3679-1

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

02Süt Dilimi

Süt DilimiŞermin

03Anne Köftesi

Anne KöftesiŞermin

...

Tüm Hakları Saklıdır - 2020