Pratik Yemek Tarifi | Damak Zevkine Uygun Yemek Tarifi Sitesi

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Öneriler

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Öneriler
Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Öneriler

0 Kişinin Defterine Ekli

2471 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Grip bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle belirtiler ortaya çıkmadan bir gün öncesinden başlayarak bir hafta sonrasına kadar hastalar, gribi bulaştırabilir.

Toplu yerlerde ve kapalı ortamlarda bulunan kişilerde hastalığı almak kolaylaşır. Hastalık kişiden kişiye solunum yolu ile geçer. Hastalığa yakalanmış kişinin hapşırma veya öksürme ile havaya verdiği su damlacıklarının içindeki virüsün sağlıklı kişi tarafından solunması ile bulaşır. Su damlacıkları iki saat boyunca havada kalabilir ve insanlara hastalığı bulaştırabilir.

Aslında soğuk algınlığı veya gribe şifa sağlayacak bir ilaç bulunmamaktadır, bu hastalıklardan korunmak için sık el yıkama alışkanlığı edinilmesi, koyu yeşil, kırmızı ve sarı renkteki meyve ve sebzeler tüketilmesi, her gün bir kase kaymağı alınmış yoğurt yenilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bunlara ek olarak dikkat edilmesi gereken hususları madde madde sıralamak gerekirse;

1- Kullanılan mekanların sık sık havalandırılması hastalığın bulaşma riskini azaltır.

2- En temel hususlardan biri hastalıklı kişilerden uzak durmaktır. Mümkün olduğunca hastalıklı ve kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

3- Sık sık ellerinizi yıkayın zira hastalıklı kişilerin temas ettiği yerlerden grip virüsünün ellerinize bulaşması muhtemeldir.

4- Mikroplar solunum yoluyla bulaştığı için ellerimizin yüzümüze gözümüze temasını mümkün olduğunca azaltarak hem gribin bulaşmasını hemde tekrar bulaşmasını engellemiş olursunuz.

5- Burun akıntısı yutulmamalı mümkün olduğunca kağıt mendil ile sümkürerek vücuttan direk atılmalıdır. Hapşırma sırasında mümkün olduğunca kağıt mendil kullanılmalı eğer yoksa sol kolunuza doğru hapşırarak mikropların etrafa yayılmasını engellemelisiniz.

6- Bol vitamin alın. Vitaminleri ilaç olarak almak yerine koyu yeşil, kırmızı ve sarı renkteki meyve ve sebzeler tüketerek sağlayın. C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hasta olmanıza engel olacak veya hastalandığınızda virüslere karşı bağışıklık sisteminize güçlü bir destek sağlayacaktır. Sebze ve meyve yeme imkanınız olmadığı takdirde vitamin hapları tavsiye edilebilir. Çinko, kalsiyum, magnezyum ve demir gibi mineraller de faydalıdır.

7- Sıcak tavuk suyu çorba, hem sıvı hem de protein alımı için gayet faydalıdır. Çorbanın sıcaklığı burun ve boğaz şikayetlerini azaltır.

8- Her gün bir kase kaymağı alınmış yoğurt yemenin soğuk algınlığını yüzde 25 oranında azalttığı bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Yoğurdun içindeki faydalı bakterilerin vücudun soğuk algınlığı ve griple girdiği savaşta bağışıklık sistemiyle ilgili maddelerin üretimini uyararak, yararlı olduğu düşünülmektedir.

9- Stres ve aşırı yorgunluk sizi halsiz düşüreceği için kendinize dikkat etmeli mümkün olduğunca istirahat etmelisiniz.

10- Vücudunuzun günde 8 su bardağı suya ihtiyacı vardır. Hastalandığınızda en az bu kadar, tercihen daha fazla su içmelisiniz. Ilık su, zencefil, bal, limon, tarçın, ada çayı, ıhlamur, ekinezya çayı gibi içecekler yararlıdır. Süt ve sütlü içecekler vücut salgılarında koyulaşmaya neden olacağı için soğuk algınlığı veya grip durumunda içilmemelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

02Süt Dilimi

Süt DilimiŞermin

03Anne Köftesi

Anne KöftesiŞermin

...

Tüm Hakları Saklıdır - 2023