Pratik Yemek Tarifi | Damak Zevkine Uygun Yemek Tarifi Sitesi

Kurban etleri nasıl saklanır?

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Kurban etleri nasıl saklanır?
Kurban etleri nasıl saklanır?

0 Kişinin Defterine Ekli

1248 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi herkes bayram telaşı ve bayram alışverişlerine başladı, imkanı olup alan ve alamayıpta eşinden dostundan kurban eti alan kişiler doğru bilinen yanlışlar yüzündne kurban etlerini doğru şekillerde saklamadığı için ya bozulmasına yada bakteri üremesine neden olmaktadır, bu makalmeizdeki gibi bir saklama koşulu yaparsanız hem saglıklı hemde dogru bir yöntem uygulamış olurusnuz
Kurban etleri nasıl saklanır?

Kurban Bayramı nedneiyle etlerin bir bölümü ileriki günlerde tüketmek için saklamayı düşüneneler dikkat. Ette saklama süresi son derece önemli.

İşte Kurban etlerini saklama koşulları:

 

 

 

kurban

 

 

 

Elbette öncelikle saklamak yerine daha hızlı tüketme ve ihtiyaç sahiplerine tasadduk ekme son derece önemli. Yine de etin bir kısmı saklamak isteyenlerin özellikle derin dondurucular da uzun süreli saklama konusunda dikkatli olması gerekiyor. Veterinerlere göre kurban etleri, birer tüketimlik halinde buzdolabı poşetine konularak saklanmalı.

 

Et, kesimden sonra önce temiz kaplara alınmalı sonra güneş görmeyen bir ortamda, 14 derecenin altında bir sıcaklıkta hava almadan dinlendirilmeli.

 

Ekler buz dolabına hemen konulmamalı kesimden sonra etin kendi sıcaklığının düşmesi için en az 5-6 saat bekletildikten sonra buzdolabına kaldırılmalıdır.

 

Et, buz dolabında 0-2 santigrat derecede 6 gün, buzlukta bir iki hafta saklanabilir. Et kıyma haline dönüştürülmüşse bu süre en fazla 3 gündür.

 

Derin dondurucu da ise yani eksi 18 derecede en fazla 3 ay saklanmalı.

 

Taze et hazmı zor olduğundan 24 saat bekletildikten sonra tüketilmesi önerilir.

 

Donmuş etlerin buzları çözüldükten sonra yeniden buzdolabına konulması son derece sakıncalı. Bu nedenle çözdürülen et tekrar dondurulmamalı, hemen pişirilmeli ve tüketilmeli. Aksi durumda beklenmedik zehirlenmeler meydana gelebilir.

 

Bu nedenle de etlerinin bir yemeklik olacak kadar küçük parçalar halinde buzdolabında poşetlerde saklanmasına özen gösterilmeli.

 

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

02Süt Dilimi

Süt DilimiŞermin

03Anne Köftesi

Anne KöftesiŞermin

...

Tüm Hakları Saklıdır - 2023