Pratik Yemek Tarifi | Damak Zevkine Uygun Yemek Tarifi Sitesi

Günde ne Kadar Su İçmeliyiz

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Günde ne Kadar Su İçmeliyiz
Günde ne Kadar Su İçmeliyiz

0 Kişinin Defterine Ekli

2085 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

EN ÖNEMLİ İÇECEĞİMİZ SU….

Günlerce aç kalabilmemize rağmen özellikle yaz aylarında kısa süreli bile olsa sıvı tüketmemizin yeterli olmaması hayati fonksiyonlarımızı etkileyerek yaşamımızı tehlikeye sokabilir.

İnsan vücudunun %50′si gibi çok büyük bir kısmı sudur. Örneğin; 70 kg ağırlığında olan bir bireyin vücudundaki su miktarı yaklaşık 35 litre kadardır. Bu oran bebek ve çocuklar ile sporcularda daha fazladır.

Bedenimizde bu kadar fazla bulunan suyun çok önemli görevleri bulunmaktadır. Yiyeceklerin sindiriminden, emilimine, bütün hücre, doku, organ ve sistemlerin çalışmasına, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılmasına ve vücut ısısının denetimine kadar suyun görevleri saymakla bitmemektedir. Bu fonksiyonlardan da anlayabileceğimiz gibi, hücrelerin yaşamsal faaliyetleri ve bu sayede vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi, vücudun ancak su dengesini korunması ile mümkün olmaktadır.

O zaman ne kadar su içmeliyiz? Bu soruya kesin bir cevap vermek çok zordur. Çünkü su sadece içeceklerle değil yiyeceklerle de vücuda alınmaktadır. Genel olarak vücuda günlük 1200-1500 mL su alırken yiyecek ve içeceklerle de ortalama 1000 mL kadar sıvı almaktayız. Ayrıca yiyeceklerin metabolizması sonucunda da 250 mL kadar sıvı üretilmekte olup günlük toplam 2000-2500 mL kadar sıvı vücuda alınmaktadır. Bu alınan suyun atılması ise; böbreklerden (1500 mL), deri yoluyla (500 mL), bağırsaklardan (300 mL) ve solunumla (300 mL) olmaktadır. Ancak unutmayalım havanın sıcak veya nemli olmasında, egzersiz yaptığımızda, ishal veya kusma gibi problemlerle karşılaştığımızda bu atım çok daha fazla olmaktadır.

Sıvı dengesinin negatif yönde bozulması yani aldığımız sıvının ihtiyacımızı karşılamadığı durumlarda sağlık sorunları başlamaktadır. Vücutta az miktardaki sıvı kayıpları; susuzluk duygusunu oluşturur. Bu kayıplar arttığında susuzluk duygusu hissetmediğimiz gibi hareketlerde düzensizlik, iştahsızlık, deri kızarıklığı,yorgunluk, baş ağrısı, soluk almada güçlük, konuşma zorluğu, hatırlamada güçlük, kramp, yutkunma zorluğu ve hatta ölüm görülebilmektedir.


Yeterli su içtiğinizi idrara bakarak nasıl anlarsınız ? 

Günde içtiğimiz su miktarının yeterli olup olmadığı idrarınıza bakarak anlaşılabilir. Normalde günde 2-2.5 litre su içmemiz önerilir, ancak bazen bu miktar bile yeterli olmayabilir. Bunun en güzel göstergesi idrarınızın rengidir. Sağlıklı bir kişinin idrar rengi koyu sarı ise yeterli miktarda su içmiyor demektir. İdrar rengi iyice açık ve su gibi şeffaf ise o zaman yeterli miktarda su içtiğimiz anlaşılabilir.

Peki vücudumuzda yeterli suyun olup olmadığını veya içtiğimiz suyun ihtiyacımızı karşılayıp karşılamadığını nasıl anlarız? Vücutta suyun düzeyi idrar rengine bakılarak kolayca anlaşılabilir. Vitamin kullanımı dışında İdrar renginin koyu olması, vücuttaki sıvı miktarının yetersiz olduğunu göstermektedir ve idrar açık renk olana kadar sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Ayrıca çok kısa sürede ağırlık değişimleri (bir gün içinde kişinin ağırlığındaki 2-3 kg lık değişimler) ve idrar miktarının azalması da vücutta sıvı kaybını gösterebilmektedir. Yukarıda belirtildiği gibi su içmek için susamayı beklemek uygun değildir. Ayrıca sıvı ihtiyacımızı karşılamada çay-kahve gibi içeceklerden yararlanmak bilakis sıvı atımını artırmaktadır. Çorba, ayran, süt, yoğurt gibi sıvı içeriği yüksek yiyecek ve içecekleri arttırmanın sıvı ihtiyacımızı karşılamada önemli rolü bulunmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

02Süt Dilimi

Süt DilimiŞermin

03Anne Köftesi

Anne KöftesiŞermin

...

Tüm Hakları Saklıdır - 2023