Tencere ve Tavaların Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Tencere ve Tavaların Temizliği Nasıl Olmalıdır?
11 Temmuz 2015
1.046 okunma

Tencere ve özellikle tavalar devamlı kullanım sonrasında sararmalar meydana gelmektedir. Çoğu zaman tencerelerin dibi tutar ya da teflon tavalar sararmaya başlar. Bunu önlemenin püf noktaları vardır.

  1. Dibi tutan tencereyi bir gece tuzlu suda bekletmeniz yeterli olacaktır. Ertesi gün sabunlu suyla tekrar yıkadığınız zaman dibi tutan tencereden eser kalmayacaktır.
  2. Teflon tavaların sararan kısımlarını yok etmek için teflon tavayı içine çamaşır suyu katılmış su ile kaynatmanız yeterlidir. Çamaşır suyu kaynayınca ateşten indirilen teflon tava önce sıcak suyla sonrasında soğuk su ile iyice durulanır. Sararan teflon tavalarınızın sarı kısımları gitmiş olacaktır.
  3. Paslanmaz çelik tencereler kullanıldıkça parlaklığını kaybedecektir. Eski parlaklığını tekrar kazanması için başka bir tencerede sirkeli suyu ısıtmanız gerekir. Sonrasında yumuşak bezle ısıtılmış sirkeli su ile paslanmaz çelik tencerenizi iyice ovuşturarak durulayın. Paslanmaz çelik tencerenizi iyice duru su ile yıkadıktan sonra bir fanila parçası ile kurulayıp iyice parlamasını sağlayabilirsiniz.
  4. Bakır kaplarınız da zamanla parlaklığını yitirmeye başlar. Bunun için yine sirkeli bez ile bakır kaplarınızı iyice ovalayarak parlamasını sağlayabilirsiniz.