Eviniz İçin Pratik Temizlik Önerileri

Eviniz İçin Pratik Temizlik Önerileri
5 Nisan 2015
3.906 okunma

Lavabo açıcıya veya temizleyiciler gibi kanseri tetikleyen kimyasallara doğal alternatifler…


 

Mutfak Lavabosu Kirli İse…

Mutfak lavabonuz parlaklığını kaybetmiş ve lekeler içerisinde olabilir. Eliniz hemen kimyasal jellere uzanmasın. Lavaboyu bir parça limonla veya sirkeli su ile ovun sonuca inanamayacaksınız.

Yemek Kokusundan Kurtulmak İçin…

Mutfaktaki ağır yemek kokusu sizi rahatsız ediyorsa, kimyasal oda kokularına sarılmayın hemen. Yemeği veya kızartmayı pişirir pişirmez, sıcak ocak üzerine bir tutam tuz koyun.

Ütü Kireç Tutmuşsa…

Ütünün buhar delikleri kapanmışsa, yapılacak şey çok basit. Limon tuzu, su karışımı hazırlayıp ütüyü doldurun ve prize takın. Birkaç dakika sonra prizden çekin ve bütün gece ütüyü bekletin. Sabah ütünün içini boşalttığınızda delikleri tıkayan kireçten kurtulmuş olacaksınız.

Lavabo Gideri Tıkalıysa…

Marketlerden aldığınız pahalı lavabo açıcılar, çıkardıkları gazlarla size ve ardından da kanalizasyona karışarak, sulara zarar vermektedir. Oysa ki tıkalı lavaboyu açmak için, 2 yemek kaşığı karbonatı döküp, erimesini bekledikten sonra ardından bir su bardağı sirke dökmek ve bir süre bekleyip sıcak suyu açarak akıtmak, aynı sonucu verecektir.

Dolap İçleri Kokuyorsa…

Dolaplarda sakladığımız yiyecekler koku yapmışsa, içindekileri boşaltın ve sirkeli suda ıslatılmış bir bezle silin. Tamamen kuruduktan sonra, dolabın köşelerine, içinde kahve veya çay olan bez torbalar koyun.

Süpürgeden Toz Kokusu Geliyorsa…

Toz torbasını temizleyin ve çalıştırmadan önce içine bir tutam kahve, vanilin veya tarçın koyun. Artık süpürge çalıştığında daha güzel kokacaktır.

Bardaklardaki Lekeler…

Lekesi çıkmayan bardaklar için çözüm basit. Bulaşık süngerinin üzerine biraz karbonat veya sirke dökün ve bardağı ovalayın. Üşeniyorsanız bulaşık makinenizin parlatıcı gözüne sirke koyarak bardaklarınızı yıkayın temizlendiklerini göreceksiniz.

Kaynak: mynet.com